Zoox: przyszłość autonomicznych samochodów i początek wojny

Zoox: przyszłość autonomicznych samochodów i plan Amazona na robo-taksówki
Źródło: zoox.com

Najnowszy nabytek Amazona, o nazwie Zoox, to pozornie jeden z wielu startupów, proponujących samoprowadzące się pojazdy. Coś jednak sprawiło, że największy z gigantów zwrócił swoje środki właśnie w jego kierunku.

Firma Zoox zaprezentowała swój pierwszy model, w pełni autonomicznego samochodu. W planach ma wprowadzenie maszyny do użytku codziennego, w formie samoprowadzących się taksówek. Prezentacja pojazdu wprost odpowiada na największe zarzuty stawiane pomysłowi bezzałogowych pojazdów w przestrzeni publicznej.

Napędzany energią elektryczną pojazd, może pomieścić do 4 osób. W minimalistycznej, prostokątnej formie, kryje się nie tylko niezliczona ilość czujników, rejestrujących najmniejszy ruch otoczenia, ale również zaskakująca siła.

Twórcy projektu ogłosili, że pojazd Zoox będzie osiągał prędkość do 75 mil na godzinę (ok. 120 kmh). Bateria (która jest jednym z głównych zarzutów wobec samochodów elektrycznych) ma starczyć na 16 godzin stałego użytkowania. Kamery, radary i lidary, są w stanie przeskanować otoczenie w promieniu 150 metrów. Co więcej – zdobyte informacje pojazd potrafi wykorzystać do przewidzenia kolejnych działań ruchomych elementów w pobliżu.

Tesla, choć z pewnością zachowując tytuł pioniera, może niedługo przestać być synonimem elektrycznych maszyn przyszłości. I to nie tylko dzięki finansowemu wsparciu nowej spółki matki. W kwietniu tego roku, Zoox przyznał się, że kilkoro z jego nowych pracowników, było w posiadaniu tajnych dokumentów swojego poprzedniego pracodawcy – Tesli. W czerwcu Amazon wykupił startup za miliard dolarów.

Inteligentny, bezzałogowy, publicznie dostępny transport, może okazać się w najbliższych latach, najprężniej rozwijającym się działem technologii. Z jakiegoś powodu stał się przecież punktem honoru, dla najpotężniejszych spółek na świecie.