Zbrodnie przyszłości – wszystko co wiemy o najnowszym filmie Davida Cronenberga

Kristen Stewart i Viggo Mortensen zagrają w najnowszej produkcji Davida Cronenberga. Akcja filmu będzie osadzona w niedalekiej przyszłości, w erze walki z transhumanizmem.

Na powrót mistrza musieliśmy czekać siedem lat i choć przyjdzie nam poczekać jeszcze trochę, znamy już pierwsze szczegóły. Najnowsza produkcja Davida Cronenberga, zatytułowana Crimes of the future ma rozgrywać się w niedalekiej przyszłości, w której ludzkość posiadła umiejętność wpływania na rozwój ewolucyjny własnego ciała. Rozprawa Cronenberga na temat transhumanizmu stawia na pierwszym planie artystę-performatora Saula Tensera, który z operacyjnych ingerencji we własne ciało, tworzy spektakl w czasie rzeczywistym. Pod wpływem Syndromu Przyspieszonej Ewolucji (Accelerated Evolution Syndrome) w jego ciele powstają nowe organy, które Tenser usuwa na oczach swojej widowni.

Resztę artykułu znajdziesz pod postem.

W dalszych planach rozgrywać się będzie debata na temat wykorzystywania skrajnie zaawansowanej biotechnologii do ingerencji w ludzkie ciało, której głównymi stronami stanie się rząd i członkowie nowej subkultury. Do obsady dołączyła niedawno Kristen Stewart, którą na ekranie zobaczymy u boku takich gwiazd jak Léa Seydoux czy Viggo Mortensen.

Dla Mortensena będzie to już czwarta produkcja we współpracy z Cronenbergiem. Wcześniej widzieliśmy go już w A Dangerous Method (2011), Eastern Promises (2007) i A History of Violence (2005).

Co ciekawe, David Cronenberg nagrał już wcześniej film zatytułowany Crimes of the Future. Produkcja weszła na ekrany w 1970 roku i podobnie do współczesnej adaptacji należy do gatunki sci-fi bliskiego zasięgu. Akcja filmu dzieje się bowiem w 1997 roku, w świecie dotkniętym plagą wywołaną przez środki kosmetyczne. W wyniku styczności z zawartą w nich substancją, zmarły wszystkie dojrzałe kobiety. Cronenberg skomentował te zbieżność tytułów mówiąc, że wciąż ma niezałatwione sprawy z przyszłością.

Zdjęcia do filmu rozpoczną się w Grecji już na początku sierpnia, a plan zdjęciowy potrwa do połowy września. Choć nie znamy dokładnej daty premiery, Crimes of the Future na pewno trafi na ekrany już w przyszłym roku.