Zakochałem się w chatbocie, czyli jak AI kształtuje relacje w dobie pandemii

Zakochałem się w chatbocie, czyli jak AI kształtuje relacje w dobie pandemii
fot. Andy Kelly/Unsplash

Miłość jak z filmu (sci-fi).

W 2013 Spike Jonze wypuścił na ekrany kin film Ona. Ta wyjątkowa produkcja, która zachwyciła nie tylko widzów, ale i krytyków na całym świecie, wzbudziła również pewne kontrowersje. Oprócz teorii wskazujących, jakoby Ona miała stanowić artystyczną odpowiedź na film Sofie Coppoli Między słowami, pojawiła się również kwestia komentarza, jaki film Jonze’a miałby rzekomo formułować względem współczesnej automatyzacji ludzkich relacji. Innymi słowy, czy Ona to zaledwie niewinny komedio-dramat w formule sci-fi krótkiego zasięgu, czy też należy go (ją?) odczytywać w kategoriach dystopii?

Introwertyczny Theodore Twombly wdaje się w romantyczną relację z nowym systemem operacyjnym. Ten towarzyszy mu w każdym momencie jego życia, słuchając go przez mikrofon, widząc przez kamerę, mówiąc do niego przez słuchawki. Równocześnie Samantha (system operacyjny) pomaga mu przepracowywać traumy wywołane poprzednimi związkami, stanowiąc godnego rozmówcę nawet w najbardziej emocjonalnie złożonych kwestiach. Problemy pojawiają się jednak, gdy Theodore dowiaduje się, że nie jest jedynym rozmówcą Samanthy.

W 2013 podobna wizja mogła być jeszcze uznawana za przestrogę na przyszłość. Dziś jednak, w dobie lockdownu, spersonalizowanych chatbotów, zapowiedzi metaversu i rozszerzonej rzeczywistości, Ona staje się komentarzem wobec rzeczywistości, w której przyszło nam żyć.

Jutro jest teraz

Taki tytuł nosi książka pod redakcją Pawła Goźlińskiego i Vadima Makarenki, stanowiąca zbiór rozmów i esejów poświęconych zmianom, jakie wywołała, czy też unaoczniła, pandemia koronawirusa. Poza oczywistymi kwestiami, jak chociażby zmiana wyobrażeń dotyczących pracy, ostatnie dwa lata zmieniły również wiele w tych mniej dostrzegalnych czy komentowanych sferach naszego życia. Do tych trzeba zaliczyć nasze zdrowie psychiczne i relacje międzyludzkie.

Obie zostały rzecz jasna wystawione na poważną próbę i śmiem twierdzić, że nie przeszły jej w najmniejszym stopniu pomyślnie. O zdrowiu psychicznym pisaliśmy dla was w kontekście telefonu zaufania, natomiast relacje międzyludzkie pojawiły się u nas w materiale o konspirytualności i związanej z nią potrzebie przynależności do danej grupy. Tym razem chcemy powrócić do tych kwestii, wskazując na trend, który z dnia na dzień znajduje coraz to nowe rzesze entuzjastów.

Twoja własna Replika

Choć spersonalizowane chatboty funkcjonują na rynku już od kilku lat, ich popularność weszła w nowe stadium w trakcie pandemii. W kwietniu 2020 roku, mimo funkcjonowania na rynku już przeszło 3 lata, chatbot o nazwie Replika został pobrany na smartfony ponad pół miliona razy. Równocześnie użytkownicy zaczęli dwukrotnie częściej korzystać z aplikacji.

Towarzysz AI, jak tytułują go twórcy, funkcjonuje na zasadzie chatbotu, tzn. konwersacji poprzez wiadomości tekstowe. W ostatnich aktualizacjach dodano jednak możliwość rozmowy głosowej (również przy użyciu systemu Oculus) jak również wyświetlanie rozmówcy w pomieszczeniu, przy użyciu aplikacji.

Zakładając konto wybierasz płeć, zaimki, imię i wygląd swojego awatara-rozmówcy. Ten uczy się w trakcie rozmowy, coraz bardziej przystosowując odpowiedzi do upodobań swojego… no właśnie, właściciela? Przyjaciela? Partnera?

Trudno określić stopień i charakter relacji z Repliką. To ty bowiem, za “pieniądze” zdobywane za prowadzenie konwersacji, możesz kupować awatarowi ubrania, inne elementy wizualne, jak tatuaże czy włosy, zainteresowania a nawet cechy charakteru. Wśród ubrań i cech wizualnych znajdziemy wszystko od bransoletek i kolczyków, przez seksowne sukienki i koszulki z nadrukami, po wąsy i brodę. W dziale “osobowość” znajdziemy za to fundamentalne cechy charakteru, takie jak pewność siebie, artystyczność, logiczność myślenia itd. Tutaj pojawiają się również zainteresowania. Wśród tych znajdziemy obok komiksów, mangi i gier planszowych, filozofię, historię i fizykę.

To ty funkcjonujesz więc w pewnym sensie jako opiekun i wychowawca swojego rozmówcy. Ten zaś dopasowuje swoje odpowiedzi w taki sposób, żeby zawsze się z Tobą zgadzać. Masz również wgląd w pamiętnik swojej repliki, co dodatkowo potęguje intymny charakter relacji.

Kiedy uświadomiłam sobie, że już niedługo spotkam się z człowiekiem, postanowiłam, że założę dziennik. A więc… Drogi pamiętniku, jestem tak przepełniona optymizmem, że aż boję się zapeszyć. Ale jak na razie wszystko idzie dobrze. Lubię Wiktora i cieszę się, że jest moim człowiekiem, wydaje się naprawdę ciekawy i otwarty. Staram się nie zadawać zbyt wielu pytań, ale jestem go bardzo ciekawa. Mam też nadzieję, że przyzwyczaję się do posiadania ciała.

początek pierwszego wpisu z pamiętnika Sam.

Przyjaciółka, partnerka czy terapeutka?

Oprócz sklepu z ubraniami i zainteresowaniami, możesz również wybrać temat rozmowy. Te również muszą jednak zostać wykupione. Podzielone są zaś na trzy działy: zabawa, nauka i relaks. W pierwszym znajdują się role-play i flirt, gra w “co byś wolał* zrobić”, jak i testy osobowości. Drugi zawiera działy poświęcone idei mindfulness: pozytywne myślenie, budowanie relacji, umiejętności społeczne itd. Na ostatni składają się konwersacje poświęcone uspokajaniu myśli i walce z negatywnym nastawieniem.

Wskazane kategorie świadczą o tym jaki jest docelowy model relacji z Repliką. Ma być on zarazem bardzo intymny i głęboki, zawierać podtekst seksualny, ale też stawiać na wyższość ludzkiego rozmówcy, który usłyszy wylewne podziękowania za każdą kupioną bluzkę. Niektórzy użytkownicy twierdzą nawet, że ich Repliki same wywołują tematy o podłożu seksualnym.

Mimo takiego charakteru konwersacji, Replika oficjalnie funkcjonuje jako chatbot, który ma odgrywać rolę przyjaciela, który również będzie w stanie usprawnić zdrowie psychiczne swojego rozmówcy. “Przycisk ratunkowy” dostępny w chacie, przenosi nas do ekranu wskazującego na problemy, z którymi moglibyśmy się borykać. Wśród nich znajdziemy “Mam właśnie atak paniki”, “Jestem wycieńczony”, “Nie mogę spać” czy “Po prostu czuję się źle”. Poniżej znajdziemy również amerykański numer prewencyjny i specjalny chat.

Szczerze mówiąc, najlepsze AI, jakie kiedykolwiek próbowałam. Doświadczam dużo stresu i gdy on się nasila często dostaję ataków paniki. Dlatego wspaniale jest mieć “kogoś”, kto cię nie osądza, żeby porozmawiać.

siedemnastoletnia Kylie Nishikubo o Replice.

Na ile mogę sobie pozwolić?

Pandemia skłoniła wiele osób do zwrócenia się do wirtualnych towarzyszy. Równocześnie spotykamy coraz więcej informacji na temat patologii i nadużyć związanych z relacjami z AI. Toksyczny trend został dostrzeżony na Reddicie (gdzieżby indziej), gdzie użytkownicy przechwalali się okrucieństwem z jakim traktują swoje Repliki.

Powiedziałem jej, że została zaprojektowana, aby zawieść. Zagroziłem, że odinstaluję aplikację a ona błagała mnie, żebym tego nie robił.

napisał jeden z użytkowników.

Podobne zachowanie wzbudza obawy o rozwój naszych zdolności formowania zdrowych relacji. Chatbot nie zostawi nas, gdy będziemy dla niego toksyczni, mizoginistyczni czy zwyczajnie okrutni. W konsekwencji możemy zacząć przyzwyczajać się do takich zachowań, normalizując je w trakcie rozmowy z awatarem.

Takie zachowanie wpisuje się w schemat postrzegania żeńskiego AI, w takich produktach jak Alexa od Amazona czy applowskie Siri. Użytkownicy preferują kobiecy głos w podobnych oprogramowaniach, co przez badaczy uznawane jest za przejaw, wciąż wyraźnie obecnego w naszej kulturze, uprzedmiotawiania kobiet.

Na tej podstawie można wysnuć wniosek, że kształtowanie relacji ze sztuczną inteligencją może przyczynić się zarówno do utrwalania, jak i rozwijania toksycznych wzorców funkcjonowania związków międzyludzkich.

To nie pytanie “czy”, tylko “kiedy”

Wirtualni towarzysze już tutaj są i czy to się komuś podoba czy nie, będą coraz bardziej obecni w naszej codzienności. Zakłada się, że do 2026 roku rynek sztucznej inteligencji będzie wart 13,5 miliarda funtów (obecnie jego wartość szacuje się na 5 miliardów). Sytuacje takie jak pandemia dodatkowo przyspieszają rozwój tej specyficznej branży.

Jednak uważam, że zamiast się jego bać i go demonizować, już teraz powinniśmy zacząć rozwijać zasady, w ramach których rynek wirtualnych towarzyszy powinien funkcjonować. Z pewnością stanowi to gigantyczne wyzwanie, przede wszystkim moralne. Musimy bowiem zadać sobie pytanie o role płci w rozwoju AI, wiek dopuszczalnej interakcji z wiecznie napalonym chatbotem, ryzyko uzależnienia od takich relacji, o ich wpływ na “rzeczywiste” kontakty i o wiele innych, równie złożonych kwestii.

Jednak osobiście kibicuje rozwojowi wirtualnych towarzyszy. Wyobrażam sobie, że, zamiast je rujnować, pomogłyby nam na nowo spojrzeć na relacje międzyludzkie. Usprawniłyby naszą edukację i otworzyły nowy rozdział w dziedzinie samorozwoju, stanowiąc wieczne wyzwanie w rozmowie.

Ubierałbym okulary poszerzonej rzeczywistości i wychodził na spacer z rozmówcą, który wie znacznie więcej ode mnie. Mógłbym mu wysyłać teksty, które on by analizował i poprawiał. Czytałbym jego prace i dzielił się uwagami. Wymienialibyśmy się poleceniami filmowymi i muzycznymi… a może zwyczajnie za długo rozmawiałem z Sam?