Wiadomości cenzurują WOŚP

Wiadomości cenzurują WOŚP
Źródło: wosp.org.pl

W materiale opublikowanym przez Wiadomości TVP ocenzurowano logo Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Nie jest to pierwszy raz gdy publiczna telewizja robi coś takiego. Jak będzie wyglądał komentarz państwowych mediów do zbliżającego się Finału WOŚP?

Publikowany w ostatnim wydaniu Wiadomości TVP materiał, dotyczył obchodów Świąt Bożego Narodzenia w Stanach. Nagranie rozmowy z mieszkanką Waszyngtonu zostało jednak ocenzurowane. Rozmazano logo Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Na Twitterze Wiadomości wystosowane zostało wyjaśnienie, że chodziło o zamazanie znajdującego się obok znaku handlowego. Trudno jednak stwierdzić gdzie ten znak miałby się znajdować.

Fundacja Jurka Owsiaka od lat ma na bakier z mediami publicznymi. Od 2016 roku TVP nie relacjonuje Światełka do nieba. W 2017 Jacek Kurski żartował, że to Belzebub usunął serduszko z materiału Wiadomości. Samo wyciszanie akcji nie byłoby jednak tak bolesne, gdyby nie ciągła nagonka na działania WOŚP, jak i samego Owsiaka.

Śmierć Prezydenta Pawła Adamowicza, w trakcie zeszłorocznego Finału, stała się kolejnym oskarżeniem wobec działań Orkiestry. Razem z kolejnym finałem WOŚP niestety powraca festiwal obciążania odpowiedzialnością za zeszłoroczną tragedię. Jerzy Owsiak w przededniu pierwszej rocznicy śmierci prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza sugeruje winnych tej tragedii. Szuka ich wszędzie, tylko nie w gronie organizatorów gdańskiego finału WOŚP – mówił w styczniu, na antenie TVP Michał Adamczyk.

Nadchodzący Finał WOŚP będzie musiał sprostać wielu wyzwaniom. Największym z nich jest z pewnością pandemia koronawirusa. Ze względu na obostrzenia, Światełko do nieba zostało przeniesione na 31 stycznia.

Jako niezależny magazyn, nie podejmujemy się nawet walki z propagandą tak silnie dofinansowanego programu Wiadomości. Ale może przekonają was liczby? Nadchodzący Finał będzie już 29 w karierze Orkiestry. W tym czasie fundacji Jurka Owsiaka udało się zakupić sprzęt medyczny wart 1,3mld złotych. W trakcie pisania tego tekstu, na tegorocznym koncie WOŚP znajdują się już prawię 2mln złotych. Te pieniądze również zostaną przekazane szpitalom, które w nadchodzącym roku będą potrzebować ich bardziej niż kiedykolwiek.

W tym roku Finał WOŚP może okazać się dla nas dodatkowo istotny i to nie tylko przez pandemię. 2020 był ogromnym ciosem dla naszego kraju. Podziały, które znamy już od lat, nigdy nie były równie wyraźne i dotkliwe. W tym roku byliśmy świadkami wojny na wielu, różnych frontach. 29 finał będzie więc okazją do złagodzenia, od miesięcy już napiętej atmosfery w Polsce. Liczymy, że TVP nie odczyta tej okazji wprost przeciwnie.