W obiektywie III: męski głos

W obiektywie III: męski głos
Kadr z filmu "od facetów, dla facetów. Poradnik" na YT.

Od decyzji Trybunału Konstytucyjnego, w kwestii zaostrzenia prawa aborcyjnego w Polsce, minęły niespełna dwa miesiące. Strajki, które wybuchły w akcie protestu trwają nieprzerwanie, po dziś dzień. Rzeczpospolita generacji Z jeszcze nigdy nie doświadczyła takiej rewolucji. Słowo „solidarność” od dawna nie wybrzmiało jednocześnie na ustach tak ogromnej liczby Polek i Polaków. To właśnie Strajk Kobiet stał się nową rzeczywistością, która w traumatycznym czasie epidemii, zjednoczyła tak różnych ludzi, z tak wielu środowisk.

Jedno z haseł przewodnich skandowanych na protestach, którego motywujący przekaz brzmi: „Nigdy nie będziesz szła sama!” to idealne odzwierciedlenie niesłabnącego ducha walki w narodzie. Swoje poparcie dla Strajku wyrażają od samego początku również mężczyźni, których głosy wsparcia, choć motywowane dobrymi intencjami, niestety coraz częściej zagłuszają głosy kobiet. Ta tendencja w niebezpieczny sposób odwraca uwagę od najważniejszego tematu- kwestii bezpiecznej, legalnej aborcji.

Głos w tej sprawie, publikując wideo na YouTubie, zabrali cenieni polscy artyści. Występują w nim kolejno: Janusz Gajos, Dawid Podsiadło, Bartłomiej Topa, Mateusz Damięcki, Tomasz Organek, Sławomir Uniatowski, Michał Rusinek, Czesław Mozil, Jerzy Radziwiłowicz, Robert Makłowicz, Igor Walaszek, Mariusz Szczygieł, Andrzej Wrona, Marcin Orliński, Piotr Stankiewicz, Radek Łukasiewicz, Łukasz Orbitowski oraz Maciej Stuhr.

Filmik w reżyserii Matyldy Damięckiej, pełni rolę mini kampanii społecznej, w której za klarowną informatywność przekazu odpowiada polski filozof, pisarz i poeta, jeden z wykładowców wydziału Artes Liberales na Uniwersytecie Warszawskim – dr Piotr Stankiewicz, który również sam pojawia się na nagraniu.

Przekaz i wydźwięk klipu są jasne – głos w sprawie prawa aborcyjnego należy do kobiet, a rola mężczyzn chodź prosta, to jest nad wyraz ważna – pełne wsparcie, które mogą oni okazać sprawie, w pełni solidaryzując się z kobietami. Robert Makłowicz w wideo podkreśla ten przekaz słowami: „To nie jest czas żeby stawiać warunki. Albo wspierasz albo nie.”

Klip, podzielony na dwanaście wypowiedzi rozpoznawalnych w środowisku kultury mężczyzn, to niesamowita inicjatywa, która pomaga zwrócić uwagę na problem przed jakim obecnie stanął Strajk Kobiet. W dosadny sposób otwiera oczy widzów, w spartańskich zdaniach ukazując dramat obecnej sytuacji w Polsce oraz nietrafioną narrację mężczyzn, których to głosy nierzadko przytłumiły krzyki kobiet. Nagranie kończy dojmująca narracja przedstawiająca sytuację, w której znalazło się 99% kobiet. Bohaterka epilogu przedstawia w niej hipotetyczną sytuację, jak wyglądałby dla niej wieczór, gdyby mężczyźni zniknęli chociaż na chwilę. Odpowiedź jest smutno prawdziwa – nie czułaby się ona permanentnie zagrożona.

Warto zatem walczyć o rzetelne podejście do feminizmu pośród męskiej części społeczeństwa popierającego postulaty Strajku Kobiet. To do kobiet bowiem należy prominentny głos w kwestii ich samostanowienia i to ich prawa podważyła decyzja TK. Prawdziwy feminizm to nie tylko równouprawnienie obojga płci, ale przede wszystkim wzajemne poszanowanie, wsparcie i solidarność, której najczęściej brakuje w wypowiedziach mężczyzn w kwestii Strajku.

Tekst: Aleksandra Domeradzka