Uważaj na Walentynki

Uważaj na Walentynki
Grafika: Halina Nowocień

Tegoroczne Walentynki spotkało wiele wyzwań, ale może to dobrze?

Tegoroczne święto miłości przypada w dobie wielu kryzysów. Oczywiście mam tutaj na myśli pandemię COVID-19, ale nie tylko. Koronawirus na nowo rozrysował naszą codzienność, ale nie zrobił tego bez pomocy.

Choć dla niektórych 14 lutego jest z pewnością powodem do świętowania z drugą połówką, lista zarzutów wobec Walentynek z roku na rok rośnie. Wśród najpoważniejszych znajdziemy komercjalizację święta. To jednak nie pierwsze i nie ostatnie święto zakupów w tym roku. Choć Amerykanie znowu pobili rekord w wydatkach na walentynkowe czekoladki (dla zainteresowanych, w 2020 roku Amerykanie wydali 15 miliardów dolarów na czekoladę) po drugiej stronie oceanu mamy jednak inne problemy.

Święto miłości w Polsce może być dla niektórych szczególnie bolesne. Nagonka na społeczność LGBT+ jest u nas coraz bardziej dotkliwa. W ankiecie dotyczącej wpływu COVID-19 na społeczeństwo polskie, czytamy na temat grup, które powinny zostać obwinione za ich działanie w czasie pandemii. Na 3 miejscu uplasowała się społeczność LGBTQ. Dowodzi to tego jak nasze społeczeństwo jest ograniczone w myśleniu o orientacji seksualnej. Celebrowanie miłości nieheteronormatywnej jest prawdziwym wyzwaniem w kraju, który jej nie uznaje.

Walentynki są również trudnym czasem dla niektórych singli. Tych jest już w Polsce ponad 7,5 miliona. Prawie 20% naszych rodaków żyje samotnie, co nie dla każdego jest kwestią wyboru. Samotność jest coraz częściej przedstawiana w kategorii choroby cywilizacyjnej, a nie przejściowego stanu.

Źródło: Instagram Ania Cyklińska/@psychoedu_ Ilustracja: Sylwia Dębicka/@sourisilvia