Usunąć Trumpa na dzień przed oddaniem urzędu

Usunąć Trumpa na dzień przed oddaniem urzędu
Źródło: Wikipedia Commons

Donald Trump po raz drugi w trakcie kadencji prezydenckiej został poddany w stan oskarżenia. Nie udało się to żadnemu z jego poprzedników, na najwyższym stanowisku w Stanach Zjednoczonych. Czy jednak zostanie usunięty z urzędu?

Słowo „impeachment” oznacza „postawienie w stan oskarżenia”. Wielu z nas poznało je pod koniec 2019 roku, kiedy Donald Trump został oskarżony o nadużycie władzy i blokowanie pracy Kongresu. Wobec prezydenta Stanów Zjednoczonych procedurę impeachmentu przeprowadzono wcześniej jedynie dwa razy. Nikomu jednak na tym stanowisku nie udało się zostać oskarżonym dwa razy w trakcie jednej kadencji.

Tym razem Trump został oskarżony o „podżeganie do powstania”. Mowa tutaj o ostatnich wydarzeniach na Kapitolu, kiedy po przemowie Prezydenta, tłum jego zwolenników dokonał szturmu na siedzibę Kongresu. Według uczestników, była to forma protestu wobec wyniku ostatnich wyborów prezydenckich.

Izba Reprezentantów Stanów Zjednoczonych zagłosowała 232 do 197 za impeachmentem. Oznacza to, że aż 10 przedstawicieli partii republikańskiej zagłosowało wraz z dzierżącymi większość w izbie Demokratami. Mike Pence odmówił wprowadzenia w życie 25 Poprawki, wedle której to on, jako vice-prezydent, przejąłby stanowisko do czasu objęcia urzędu przez Joego Bidena.

Teraz decyzja pozostaje w rękach Senatu, który w trakcie ostatniej procedury impeachmentu, uniewinnił Trumpa. Tym razem jednak wynik może okazać się inny. Najbliższym terminem do zebrania się Izby Wyższej, jest 19 stycznia – dzień przed objęciem urzędu przez Joego Bidena.