USA chce, żeby Facebook sprzedał Instagrama

Rząd USA chce, żeby Facebook sprzedał Instagrama
Źródło: Wikipedia Commons. Autor: C Flanigan/WireImage

Federalna Komisja Handlu i prokuratorzy generalni większości Stanów Ameryki Północnej pozywają Facebooka. Oskarżenia dotyczą praktyk monopolistycznych, których przejawem miałoby być zakupienie takich aplikacji, jak Instagram czy WatsApp.

W ostatniej dekadzie Facebook wykorzystywał swoją dominację i monopolistyczną władzę, by miażdżyć mniejszych rywali i zmiatać konkurencję, a wszystko to na koszt użytkowników. […] Korzystając z własnej skarbnicy danych i pieniędzy, Facebook zgniótł lub utrudniał rozwój wszystkiemu co firma uznawała za potencjalne niebezpieczeństwo. – tak o działaniach firmy Zuckerberga mówiła prokuratorka generalna Nowego Yorku, Letitia James.

46 z 50 Stanów Ameryki Północnej, wraz z Federalną Komisją Handlu oskarżają Facebooka o działania monopolistyczne i ograniczanie konkurencji. Za przykład podawane jest przejęcie przez firmę Instagrama w 2012 roku oraz WatsAppa w 2014. Portal do publikacji zdjęć Facebook zakupił za 1 mld dol., natomiast rozwijający się komunikator za 19 mld. Dla porównania – Facebook w tym roku został wyceniony na prawie 150 mld dol. i uplasował się na ósmym miejscu najcenniejszych marek świata.

Obrona Facebooka opiera się na wskazywaniu palcami innych. Google, Snapchat i TikTok to, według Zuckerberga, najwięksi rywale giganta doliny krzemowej.

Wyrok w sądzie federalnym może wymagać od Facebooka tzw. zbycia aktywów, w postaci Instagrama i WatsAppa. Diametralnie zmieniłoby to kształt aplikacji, bez których większość z nas nie wyobraża sobie życia.