Tower C powstanie w centrum chińskiego megapolis

Tower C powstanie w centrum chińskiego megapolis
Źródło: zaha-hadid.com

Delta Rzeki Perłowej to wciąż powstające megapolis, które ma zjednoczyć kilka wielomilionowych miast, w południowo-wschodnich Chinach. Najnowszym projektem, który ma być realizowany na jego terytorium będzie Tower C.

Konstrukcja składa się z dwóch wierzy, połączonych rozbudowanymi tarasami-ogrodami. Znajdować będzie się w nim centrum finansowe, gdzie zatrudnionych ma być ponad 300 tys. osób. Oprócz tego, wewnątrz budynku powstaną centra konferencyjne, ogrody, różne ośrodki kultury i wiele więcej. Podium konstrukcji ma tworzyć przestrzeń publiczną dla mieszkańców.

Autorzy projektu z Zaha Hadid Architects (ZHA), w trakcie projektowania konstrukcji, mięli na uwadze kwestie ekologiczne. Tower C wyposażona będzie w system akumulacji wody i energii słonecznej, a jej kształt i organizacja przestrzeni wewnątrz, zapewnią wentylację i odpowiednie zacienienie. Pozwoli to znacząco ograniczyć zużycie energii.

Chińska Rada Stanu już dawno ogłosiła plan połączenia miast w obszarze Doliny Rzeki Perłowej (gdzie powstanie Tower C), w celu stworzenia tzw. Greater Bay Area – gigantycznego centrum innowacyjno-technologicznego. Do miast uwzględnionych w planie należy jednak Hongkong, którego mieszkańcy z niepokojem zareagowali na plany Chińskiego rządu. Obawiają się bowiem ograniczenia ich suwerenności. Autonomia Hongkongu umożliwia prowadzenie własnego systemu monetarnego, prawnego i politycznego.