Protesty w Rosji: czy to tylko Nawalny?

Protesty w Rosji: czy to tylko Nawalny?
Źródło: Wikipedia Commons

W minioną niedzielę najsłynniejszy rosyjski opozycjonista powrócił do Moskwy. Aleksiej Nawalny został jednak zatrzymany już w trakcie kontroli paszportowej. Aresztowanie stało się bezpośrednią przyczyną protestów, w których uczestniczyły tysiące młodych Rosjan.

Aleksiej Nawalny ostatnie 5 miesięcy przebywał w Berlinie, gdzie leczył się po nieudanej próbie zamachu na jego życie. Według doniesień agencji Bellingcat, został otruty na zlecenie Kremla, przy użyciu zakazanej przez konwencje międzynarodowe substancji z grupy nowiczoków.

Po przylocie do Moskwy Nawalny został natychmiast aresztowany. Dochodzenia w jego sprawie dotyczą m. in. sprzeniewierzenia 4 mln euro z darowizn i naruszenia zasad zwolnienia warunkowego. W jego obronie na ulice miast w całym kraju wyszły tysiące osób. Reakcja władz jest jednak stanowcza. Policja skutecznie spacyfikowała uliczne demonstracje. W Moskwie aresztowano również wielu przedstawicieli opozycji, współpracujących z Nawalnym.

Choć aresztowanie opozycjonisty stało się bezpośrednią przyczyną protestów, powodów, dla których Rosjanie wyszli na ulice jest wiele. Najważniejszym głosem w tej walce jest z pewnością młode pokolenie, które coraz głośniej sprzeciwia się polityce Kremlu. W trakcie ostatnich protestów, bezpodstawnie zatrzymano prawie 200 nastolatków. Według organizacji Biełyj Szcziotczik (Biały Licznik), średnia wieku uczestników wynosiła 31 lat. Dlaczego to młodzi przewodzą rewolucji?

Powodów jest oczywiście wiele. Poza ujawnieniem prawdy o otruciu Nawalnego, rozgłos medialny w ostatnim czasie uzyskał również film ujawniający istnienie gigantycznej posiadłości, której rzekomym właścicielem ma być sam Putin. “Nowy Wersal” miał zostać wybudowany z pieniędzy podatników. Obecnie stał się symbolem korupcji i bezkarności władzy.

Młodzież rosyjska postrzega elity sprawujące władze jako przyczynę zacofania obyczajowego kraju. Są zmęczeni monolitem jaki stanowi Putin i jego otoczenie, którzy rządzą dłużej niż żyją niektórzy uczestnicy protestów. Obecna głowa państwa została w końcu wybrana w 1999 roku.

Zachowanie młodzieży rosyjskiej jest przejawem konfliktu pokoleniowego, który może doprowadzić do faktycznej zmiany. Te tendencję możemy jednak dostrzec również w innych krajach. To w końcu młodzież w dużej mierze przewodziła protestom pod hasłem Black Lives Matter. Również na naszym polskim podwórku mogliśmy doświadczyć aktywności obywatelskiej młodych, zarówno pod hasłem Strajku Kobiet, jak też w obronie mniejszości LGBT+.