Pierwsze śmieci na Marsie

Wszystko co musisz wiedzieć o Marsie
Źródło: NASA/JPL-Caltech

Gdziekolwiek nie dolecimy statkami kosmicznymi, znajdziemy tam radzieckiego satelitę.

Kolonizatorska mentalność już dawno zmusiła nas do szukania kierunków podróży, poza ziemskim horyzontem. Niedawno świat obiegła informacja o pierwszym udanym lądowaniu na Czerwonej planecie. To jednak nie NASA pozostawiło pierwszy ślad na powierzchni Marsa.

Pierwsze śmieci na sąsiadującej z naszą planecie pozostawiliśmy już w 1971 roku. Radziecka sonda kosmiczna Mars 2 miała za zadanie m. in. dokonać badań atmosfery planety oraz analizy jej topografii. Mięliśmy jednak pecha – burza pyłowa uniemożliwiła przekazanie danych oczekiwanej jakości. Dodatkowo orbiter miał służyć jako satelita komunikacyjny między Ziemią a lądownikiem. Ten jednak rozbił się o powierzchnie planety.

Choć nie brzmi to widowiskowo, tak wyglądał nasz pierwszy bezpośredni kontakt z Marsem.

Dokładnie po 50 latach od radzieckiej wyprawy, NASA udało się bezpiecznie wylądować na Czerwonej planecie. Łazik Perseverance (ang. Wytrwałość) osiągnął powierzchnie Marsa i stale przesyła dane oraz zdjęcia wysokiej jakości.

Narodowa agencja kosmiczna USA zaprasza nas na spotkanie jutro (26.02), o 10:00 czasu polskiego, gdzie dowiemy się szczegółów przebiegu misji na Marsie. Będziecie mogli obejrzeć ją TUTAJ.

Jeszcze nigdy nie byliśmy jako ludzkość tak blisko statusu międzyplanetarnego. Nawet deadline jaki wyznaczył nam Elon Musk nie jest teraz tak nieprawdopodobny.