O sprawiedliwości Zacka Snydera – droga do powstania filmu i aktywizm reżysera

O sprawiedliwości Zacka Snydera – droga do powstania filmu i aktywizm reżysera
Źródło: WIkipedia Commons

W serwisie HBO pojawiła się najnowsza produkcja z uniwersum DC Comics. Liga Sprawiedliwości Zacka Snydera nie jest jednak byle family-friendly kreskówką o bogach w lycrze. Co doprowadziło do powstania tej mrocznej epopei?

Zack Snyder ze studiem braci Warner związany jest już od lat. To on stał za takimi tytułami jak Człowiek ze stali czy Batman vs. Superman. Produkcje, choć utrzymały się na finansowej powierzchni, nie zostały najlepiej przyjęte przez krytyków. Fani również kręcili nosem patrząc na Batmana, który uśmierca swoich przeciwników i Supermena zgorszonego ludzką nienawiścią i pychą.

Postaci, których pomniki popkultura ukuła lata temu, przez Snydera zostały przedstawione na nowo. Nabrały głębi, stały się bardziej mroczne i niejednoznaczne w odbiorze. Taka brawura w ukazywaniu równie ikonicznych bohaterów, nie każdemu przypadła do gustu, wliczając w to przedstawicieli studia Warner Bros.

Pierwsza Liga Sprawiedliwości również miała zostać wyreżyserowana i napisana przez Snydera. Studio miało jednak swoje obiekcje. Mówiono, że film jest za mroczny i zdecydowanie za długi. Dlatego ściągnięto Jossa Whedona, odpowiedzialnego za pierwsze dwie części Avengers.

W tym samym czasie rodzinę Snydera dotknęła poruszająca tragedia. Córka Zacka – Autumn, popełniła samobójstwo w wieku 20 lat. Zmusiło to reżysera do odsunięcia się od projektu, pozostawiając jego dokończenie w rękach Whedona.

O tym jak daleka była ostateczna wersja od pierwowzoru, świadczyć może wypowiedź żony Zacka – Debory Snyder. Po wyjściu z prywatnego seansu Ligii Sprawiedliwości miała powiedzieć mężowi, że nigdy nie może obejrzeć tego filmu.

Jednak projekt Snydera został wznowiony nie bez przyczyny. Do zrealizowania wizji Zacka, studio Warner zostało wręcz zmuszone przez rzesze fanów – zarówno tych zakochanych w twórczości reżysera, jak i tych zawiedzionych ostatnim flagowcem DC.

Trzeba im przyznać, że akcja miała rozmach. Hasztag #ReleasetheSnyderCut pojawił się nie tylko w mediach społecznościowych, ale również na samolocie latającym nad studiem Warner Bros. oraz na billboardzie na Times Square.

Fani nie poprzestali jednak na przywróceniu filmowej wizji Snydera. Zwrócili również uwagę na jego aktywistyczną misję. Po tragicznych doświadczeniach z 2017 roku, Zack aktywnie działa na rzecz organizacji związanych z prewencją samobójstw i walki z depresją. Fani Ligii Sprawiedliwości uzbierali na ten cel $500 000, które zostały przekazane Amerykańskiej Fundacji Prewencji Samobójstw.