Nüwa – starożytna bogini matka i pierwsze miasto na Marsie

Nüwa – starożytna bogini matka i pierwsze miasto na Marsie

To bogini Nüwa stworzyła życie na Ziemi. Kto zapoczątkuje życie na Marsie?

Ludzie starożytnych kultur poprzez historie o działaniach bóstw, odpowiadali na nurtujące ich pytania o naturę rzeczy. Na niektóre z nich odpowiedzi nie są klarowne nawet dla współczesnych. Niewątpliwie problem kosmogonii należy do jednego z nich. 

Mitologia chińska na pytanie o początek rzeczy odpowiedziała przedstawiając na kartach swojej historii sprawcze działania prabogini Nüwy. To jej tchnienie miało dać początek świata. W późniejszych podaniach nastąpiła detronizacja jej jakże zaszczytnej roli w powyższym procesie i zaczęto przypisywać jej jedynie stworzenie istoty ludzkiej. 

Historia chińskiej Bogini Matki stała się inspiracją dla Alfredo Muñoza – wizjonera, który bierze czynny udział w pisaniu nowego rozdziału naszej cywilizacji. 

Założyciel studia architektonicznego ABIBOO, które we współpracy z firmą SONet stworzyło projekt pierwszego, w pełni samowystarczalnego miasta na Marsie. Nüwa jest jednym z dziesięciu finalistów, na niebagatelne sto siedemdziesiąt pięć oryginalnie zgłoszonych  do konkursu organizowanego przez The Mars Society. Projekt współtworzony przez Muñoza ma stanowić początek międzyplanetarnej ekspansji człowieka.

Miasto Nüwa zostało zaprojektowane w taki sposób aby życie w nim było nie tylko komfortowe, ale przede wszystkim do złudzenia przypominające to na Ziemii. Przyszli mieszkańcy będą mogli zasiedlać jego zakamarki niemalże od razu po ukończeniu jego budowy, której początek zaplanowany jest na rok 2054. Z logistycznego punktu widzenia przyszli rezydenci będą również głównymi kontrybutorami, których praca będzie niezbędna do utrzymania aglomeracji. W cenę osiedlenia  się na Marsie wliczać się będzie nie tylko lokum mieszkalne, dostęp do udogodnień komunalnych, opieka zdrowotna i zasoby pożywienia, ale również specjalny kontrakt, wedle którego osadnicy będą zobowiązani do poświęcenia od 60 do 80 procent swojej pracy na rzecz utrzymania miasta. 

W tym miejscu należy zaznaczyć, że powrót na Ziemię będzie odbywał się cyklicznie. Na rodzimą planetę będzie można wyruszyć jedynie raz na 28 miesięcy. 

Na naszych oczach urzeczywistniają się wizje największych wizjonerów. To co jeszcze niedawno było wizją z gatunku sci-fi, dzisiaj rozwijane jest przez inżynierów i architektów. My zaś powoli możemy oswajać się z wizją przeprowadzki na Marsa. 

Tekst: Aleksandra Domeradzka