NFT i serwisy streamingowe – Jak digitalizacja wpływa na zmiany klimatyczne?

NFT i serwisy streamingowe – Jak digitalizacja wpływa na zmiany klimatyczne?
Źródło: Wikipedia Commons

Cyfrowy świat w czasie pandemii na nowo nakreślił swoje granice. Obecnie nie sposób znaleźć branżę, która nie przeniosła chociaż części swoich usług do sieci. Równocześnie, tak jeszcze niedawno głośna i aktywna debata na temat kryzysu klimatycznego, została w dobie kryzysu wycofana na dalszy plan. Pozostaje jednak pytanie jak zmiana naszych nawyków wpłynęła na postępującą degradację planety?

Pandemia bez ostrzeżenia przypięła nas do startującego samolotu digitalizacji. Tak dynamiczne zmiany zawsze niosą ze sobą nieoczekiwane kierunki rozwoju. Specyficznym wymiarem tego zjawiska jest obecny wybuch rynku krypto-sztuki. Dzieła w formie NFT są nie tylko sprzedawane za miliony dolarów, ale co ważniejsze – w dziesiątkach tysięcy egzemplarzy. Choć szaleństwo wokół sztuki opartej na systemie blockchain dopiero się zaczęło, już teraz słyszymy głosy zwracające uwagę na koszt klimatyczny transferu danych na taką skalę.

Równolegle do świata artystów digitalowych, sukcesy święci branża serwisów streamingowych. Netflix dla wielu stał się głównym sposobem spędzania wolnego czasu, którego w obliczu kwarantanny mięliśmy coraz więcej. Pod koniec zeszłego roku serwis pochwalił się przekroczeniem granicy 200 mln subskrybentów. Jednak tak samo jak rynek sztuki NFT, branża streamingu filmów i seriali również przykuła uwagę aktywistów klimatycznych. Krypto-sztuka i produkcje Netflixa usłyszały te same zarzuty – udział w pogłębianiu efektu cieplarnianego, spowodowany kosztem energetycznym transferu danych. Na ile słuszne są to oskarżenia?

Rok temu świat obiegła informacja o kosztach energetycznych związanych z oglądaniem materiałów w serwisie Netflix. Według francuskiego thinktanku The Shift Project, w 2018 roku wyniósł on 300MtCO2 (takie zużycie odnotowała w podobnym okresie Francja).

Wyniki Francuzów zostały jednak szybko zdementowane, a na sprawę zareagował sam Netflix. Przeprowadzając własną analizę przy współpracy z grupą badawczą DIMPACT, udowodnili nie tylko, że roczna emisja dwutlenku węgla była kilkukrotnie mniejsza niż przedstawiona we francuskim raporcie, ale również wskazali sektory działalności Netflixa odpowiedzialne za takie wyniki. W 2020 streaming materiałów w serwisie wyniósł zaledwie 5% produkowanego przez firmę CO2.

Netflix oprócz publikacji analizy przedstawił również plan przejścia na całkowitą neutralność klimatyczną. Według zapowiedzi, największy serwis streamingowy na świecie ma osiągnąć zerową emisję gazów cieplarnianych do przyszłego roku. Następnym krokiem ma być całkowita neutralność klimatyczna do 2030.

Resztę artykułu znajdziesz pod filmem.

Inaczej wygląda sytuacja rynku NFT. Krypto-sztuka jest coraz głośniej oskarżana o przyczynianie się do pogłębiania kryzysu klimatycznego. Zwraca się uwagę na koszty energetyczne związane z działaniem serwerów prowadzących transakcje dokonywane w systemie blockchain oraz odpowiedzialnych za transfer danych związanych z procesem powstawania i przekazywania prac w formie NFT.

Na te informacje zareagował sam światek artystów NFT. Czołowi przedstawiciele nurtu zaczęli zwracać uwagę na koszty energetyczne związane z ich twórczością.

Zorganizowana niedawno aukcja w serwisie Nifty Gateway miała na celu zwrócenie uwagi na problem udziału rynku krypto-sztuki w niszczeniu klimatu. Wśród artystów prezentujących swoje prace znalazł się m.in. Beeple – autor dotychczas najdroższego dzieła w formie NFT, sprzedanego za 69 mln dolarów.

Resztę artykułu znajdziesz pod postem.

Całość środków z aukcji, została przekazana fundacji Open Earth, działającej na rzecz walki ze zmianą klimatu w sektorze technologicznym.

To jednak jedynie początek bardzo długiej drogi do osiągnięcia neutralności klimatycznej rynku NFT. Według kalkulatorów transakcji na rynku krypto-sztuki, dystrybucja niektórych prac opartych o system blockchain, może kosztować równowartość nawet kilkuset lat wydatków energetycznych przeciętnego Europejczyka.

Nadzieja na zmianę pozostaje w inicjatywach wspierających ekologiczne rozwiązania na rynku kryptowalut. Największą z nich jest obecnie fundacja Blockchain for Climate , która stara się wykorzystać rozwiązania związane z systemem blockchain do usprawnienia realizacji założeń Porozumienia Paryskiego.