Moby Doc – spowiedź muzycznej legendy z udziałem Davida Lyncha

Moby Doc – spowiedź muzycznej legendy z udziałem Davida Lyncha

Najnowszy dokument poświęcony życiu i twórczości Moby’ego to opowieść niezwykłego człowieka, który zawiera w sobie wiele postaci. Od legendy muzyki, przez osobę uzależnioną, po radykalnego aktywistę – Moby Doc ma to wszystko.

Richard Melville Hall, znany jako Moby, jest niekwestionowaną legendą muzyki elektronicznej. Stał się jednym z pionierów, bez którego lata 90. z pewnością zostałyby zapamiętane w zupełnie innym rytmie i brzmieniu. Choć Moby zaczynał od garażowego punk-rocka, jego sława na skalę światową rozpoczęła się od utworu Go, który w 1991 zapewnił mu rozpoznawalność w Europie i Wielkiej Brytanii.

Od tego momentu kariera artysty nabrała tempa. U schyłku milenium jego albumy sprzedawały się już w milionach egzemplarzy, a ugruntowana pozycja na rynku (zarówno w roli artysty-multiinstrumentalisty, jak i producenta) pozwoliły mu eksperymentować z brzmieniem. Tak m.in. powstały albumy z muzyką filmową czy wydawnictwa ambientowe.

Resztę artykułu znajdziesz pod filmem.

Eksperymenty Moby’ego nie ograniczały się jednak do brzmienia. Dzisiaj artysta otwarcie mówi o walce z uzależnieniem od alkoholu i twardych narkotyków. Można wręcz sądzić, że te trudne doświadczenia stworzyły podwaliny dla kolejnej persony, kryjącej się pod pseudonimem Moby – aktywisty walczącego o prawa zwierząt.

Nieustępliwość i totalność z jakimi poświęcił się muzyce i jakie cechowały jego nałóg, towarzyszą mu również w jego misji zapewnienia lepszego bytu zwierząt. Widać to dosłownie na pierwszy rzut oka. Moby na całej długości ramion ma wytatuowane hasło “Animal Rights”, a na szyi napis “Vegan for life”. Jest właścicielem wegańskiej restauracji w Los Angeles i organizatorem wegańskiego festiwalu gastronomiczno-muzycznego – Circle V.

Resztę artykułu znajdziesz pod filmem.

Moby Doc to dokument, który ma opowiedzieć tę niezwykłą, wielowątkową i pełną zwrotów akcji historię. Po czterech latach zbierania materiałów, powstał film, który ma stanowić portret wszystkich osobowości Moby’ego. Spodziewamy się więc dokumentu muzycznego, będącego zarazem spowiedzią osoby uzależnionej, o silę oddziaływania równej Eating Animals. Jeżeli wciąż byłoby komuś mało, jednym z narratorów tej przygody został dobry przyjaciel artysty – David Lynch.

Dokument ujrzy światło dzienne wraz z najnowszym albumem Moby’ego, zatytułowanym Reprise. Dziewiętnaste (!) wydawnictwo artysty ma stanowić spojrzenie wstecz na dokonania muzyka, rozważając nad formami adaptacji sztuki. Co to dokładnie znaczy dowiemy się już 28 maja.