MFF w Wenecji: reżyser „Parasite” przewodniczącym jury i specjalna sekcja nowych trendów

MFF w Wenecji: reżyser "Parasite" przewodniczącym jury i specjalna sekcja nowych trendów

Wielkimi krokami zbliża się najbardziej uznane przez krytyków święto kina. Tegoroczna 78 edycja Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Wenecji odbędzie się już na początku września. Co wiemy do tej pory?

Przewodniczącym jury, w trakcie najbliższej edycji Biennale, będzie twórca najgłośniejszego filmu 2019 roku – Joon-ho Bong. Choć jego pamiętne dzieło nie zostało dostrzeżone w trakcie selekcji, dyrektor MFF nazwał koreańskiego reżysera jednym z najbardziej autentycznych i oryginalnych głosów w światowym kinie.

Najważniejsza zmiana o której wiemy dotychczas, dotyczy sekcji Horizons (Orrizonti). Ta poświęcona jest wyszukiwaniu i promowaniu nowych trendów w światowym kinie. W trakcie 78 edycji festiwalu, zostanie ona rozszerzona o Horizons Extra, gdzie selekcja będzie mniej ograniczona standardami długości i formatu. Wybór obejmujących jej produkcji odbędzie się niezależnie od gatunku, długości trwania czy kierunku, o ile będą dłuższe niż 60min – czytamy w oświadczeniu Biennale.

Od tego poniedziałku można zgłaszać filmy, które będą walczyć o Złote Lwy w trakcie najnowszej edycji MFF w Wenecji. Tradycyjnie lista filmów dopuszczonych do konkursu zostanie ogłoszona w lipcu.

Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Wenecji odbędzie się w tym roku między 1 a 11 września.