Media bez wyboru. To już czwarta władza PiSu

Bez wolnych mediów nie ma demokracji.

Minął niecały tydzień od zatwierdzenia przez UOKiK zakupu Polska Press przez Orlen. W ten sposób spółka skarbu państwa przejęła tubę propagandową, która zasięgiem obejmuje ponad 17 mln użytkowników. Teraz przyszedł czas na zdławienie niezależnych mediów.

Pod pretekstem zbierania środków na zwalczanie skutków COVID-19, do wykazu prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów, wpisany został projekt „Ustawy o dodatkowych przychodach Narodowego Funduszu Zdrowia, Narodowego Funduszu Ochrony Zabytków oraz utworzeniu Funduszu Wsparcia Kultury i Dziedzictwa Narodowego w Obszarze Mediów”.

Nowy podatek od reklam będzie obejmował treści publikowane w prasie, radiu, telewizji i internecie. Jego stawki wahają się od 2 do nawet 15%. Reklamy w internecie objęte będą 5% podatkiem, który w teorii mają opłacać tzw. “cyfrowi giganci”. Dokładną treść projektu przeczytacie TUTAJ.

Mimo podawania się na wzorce europejskie i szczytnego celu jakim jest wsparcie budżetu po pandemii, takie działania rodzą poważne zagrożenie dla wolności mediów w Polsce. Choć Magazyn Hectic działa w pełni niezależnie, bez jakichkolwiek wpływów z reklam, jedynie z pasji i zaangażowania naszej redakcji, dołączamy do protestu. Bez wolności prasy, nie ma wolności obywatelskiej.

YCH