Mata i Logic chcą, żebyś zapamiętał_ ten numer

Mata i Logic chcą, żebyś zapamiętał_ ten numer

BMJ donosi, że utwór amerykańskiego rapera zapobiegł setkom prób samobójczych. W Polsce numer prewencyjny przypomina Mata, w trakcie licytacji na cel psychiatrii i psychologi w Polsce oraz Syrii.

134 proc. – o tyle wzrosła liczba prób samobójczych wśród młodzieży w Polsce między rokiem 2013 a 2020. Sytuacja nie wygląda lepiej w skali globalnej – samobójstwo pozostaje czwartą najczęstszą przyczyną śmierci w przedziale wiekowym 15-29.

1-800-273-8255

W 2017 roku amerykański raper Logic wydał singiel 1-800-273-8255. Tytułowy numer należy do Krajowej linii zapobiegania samobójstwom (National Suicide Prevention Lifeline) i dedykowany jest każdemu mieszkańcowi Stanów Zjednoczonych, który potrzebuje wsparcia psychicznego w sytuacji kryzysowej.

Piosenka opowiada o wewnętrznych przeżyciach osoby dręczonej przez myśli samobójcze, która przechodzi przez kolejne stadia stanów depresyjnych. Dopiero ostatnia sekwencja utworu zapowiada poprawę i możliwość zwycięstwa nad depresyjnym stanem. Sam utwór nie wskazuje konkretnych problemów czy innych bodźców, które wywołały podobny stan w jego bohater_e. Dopiero w teledysku poznajemy historię młodego chłopaka, który zmaga się z akceptacją swojej orientacji seksualnej.

Jak podaje British Medical Journal, utwór Logica miał znacznie większy wpływ na prewencję samobójstw, niż ktokolwiek mógłby podejrzewać. 1-800-273-8255 zapobiegł przynajmniej 245 próbom targnięcia się na swoje życie. Badacze wskazują na trzy kluczowe okresy – moment wydania utworu, występ na MTV Video Music Awards w 2017 oraz występ w trakcie rozdania Grammy w 2018 roku. W okolicach tych trzech dat, telefon prewencyjny odnotował znacznie większą aktywność. Wydanie utworu wywołało również 10% wzrost wyszukiwań numeru prewencyjnego w Google.

Poczwórna platyna Maty

W Polsce telefon zaufania dla młodych przypomina Mata. Na corocznej licytacji świątecznej organizowanej przez Radio 357, prowadzonej przez Kubę Strzyczkowskiego (tradycja przejęta po zniesławionej Trójce), raper wystawił swoją poczwórną platynową płytę. Nagroda uzyskana za ostatni album artysty, zatytułowany Młody Matczak, wsparła licytację, której cały dochód zostanie przeznaczony na pomoc psychologiczną dla dzieci i młodzieży w Polsce oraz Syrii.

W poście na Facebooku Matczak zaznaczył, że kwestia zdrowia psychicznego ma dla niego również osobisty wymiar. Jest to dla mnie ważny temat, ponieważ gdyby nie pomoc psychologiczna i psychiatryczna dla dzieci i mlodziezy to najprawdopodniej ta, ani żadna inna moja płyta by nie powstała. Z tego miejsca chciałbym pozdrowić moją terapeutkę oraz polecić Wam terapię ogólnie, bo czasem może pomóc.

Poczwórna platyna za Młodego Matczaka została wylicytowana za 50 tys. zł.

Sytuacja w Polsce

Nikogo nie dziwi cel radiowej licytacji. Polska psychologia i psychiatria już od lat bije na alarm, a obietnice jednej koalicji za drugą pozostają wciąż jedynie obietnicami. Według danych Narodowej Izby Kontroli, w 2019 roku zawód psychiatry dzieci i młodzieży wykonywało 419 lekarzy. Konsultant krajowy w dziedzinie psychiatrii dzieci i młodzieży wskazywał na brak ok. 300 lekarzy tej specjalności. Wątpliwości budzi również obecna kadra, bowiem 32 proc. specjalistów w tej dziedzinie miało powyżej 52 lat.

Jak podaje OKO.press, między rokiem 2017 a 2020, w Polsce zarejestrowano 3296 prób samobójczych wśród młodzieży, z których aż 418 zakończyło się zgonem. Rok 2021 ma jednak ustanowić nowy, tragiczny rekord. W pierwszych dziewięciu miesiącach tego roku, próbę samobójczą podjęło ponad 1000 nastolatków. Dla porównania w całym 2020 liczba ta wynosiła 843 osoby.

Liczby te należy zestawić z ostatnim raportem o sytuacji osób LGBT+ w Polsce. Według niego ciężkie objawy depresji, powodowanej wykluczeniem w społeczeństwie i publiczną dyskryminacją, dotykają aż 44 proc. osób LGBT+. To ogromny wzrost w porównaniu do 28 proc. w roku 2017. Jednocześnie aż 55 proc. ankietowanych miewa myśli samobójcze.

Podaj dalej!

W Polsce funkcjonuje kilka telefonów zaufania:

  • Telefon zaufania dla młodych 22 484 88 04, czynny od poniedziałku do soboty, od 11:00 do 21:00.
  • Antydepresyjny telefon zaufania 22 484 88 01, czynny od poniedziałku do piątku od 15:00 do 20:00.
  • Telefon zaufania dla osób dorosłych w kryzysie emocjonalnym 116 123, czynny poniedziałku do piątku od 14:00-22:00.
  • Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży 116 111, czynny całą dobę, 7 dni w tygodniu.
  • Pamiętaj, że w sytuacji kryzysowej możesz zawsze zadzwonić pod numer 112.

Jeżeli potrzebujecie wsparcia, ale nie czujecie się komfortowo dzwoniąc, możecie napisać na adres porady@stopdepresji.pl lub odwiedzić stronę stopdepresji.pl

Jeśli potrzebujesz więcej informacji, polecamy portal Życie warte jest rozmowy. Na nim znajduje się strefa wiedzy, gdzie znajdziecie fragmenty książek, wywiady i artykuły dotyczące zdrowia psychicznego oraz strefa pomocy, w której dowiecie się jak pomóc osobie w kryzysie samobójczym. Strona umożliwia również bezpośredni kontakt ze specjalistą.