Koszt Wojny Bez Końca – ile ofiar pochłonęła wojna z terroryzmem?

Choć Amerykanie już kilkukrotnie ogłaszali koniec Wojny z Terroryzmem, jej koszty stale rosną. Okoliczności wyjścia z Afganistanu prowokują pytania o efekty, jakie przyniosły biliony wydanych dolarów i miliony poniesionych ofiar. Najnowsze badania wskazują, że faktyczne koszty walki z terroryzmem są większe, niż sądziliśmy.

8 bilionów (sic) dolarów, 929 tys. ofiar, w tym 387 tys. cywilów. Takie są koszty reakcji Stanów Zjednoczonych na wydarzenia z 11 września 2001. Naukowcy z Uniwersytetu Browna w swoim projekcie Koszt Wojny (ang. Costs of War) dokonali analizy faktycznych strat poniesionych w trakcie Wojny z Terroryzmem. Pod tym określeniem kryje się szereg działań Stanów Zjednoczonych i ich koalicjantów, mających na celu walkę z organizacjami radykalnymi, stanowiącymi zagrożenie dla państw zachodnich. Największą operacją kampanii była z pewnością inwazja na Afganistan.

Wojna Bez Końca

Tak w USA często określa się działania podjęte w Afganistanie. Koronny element Wojny z Terroryzmem (ang. War on Terror), został rozpoczęty w 2001 roku, jako bezpośrednia reakcja na wydarzenia z 11 września. Choć cel był prosty – unicestwić Al-Qaedę z Osamą bin Ladenem na czele – konflikt trwający dwie dekady, napędzał jedynie spiralę cierpienia i niewyobrażalnych kosztów. Nie zakończyła go śmierć bin Ladena w 2011, ani ogłoszony przez Obamę koniec Wojny z Terroryzmem w 2013. Wydarzenia ostatnich dni świadczą o tym, że nie zakończy go również gwałtowne opusczenie Afganistanu.

Choć oficjalnie pobyt Amerykanów przedłużał się w celu umocnienia stanowiska rządu afgańskiego i niesienia światła demokracji, administracja Bidena przyjęła obecnie nową narrację. Nasza misja w Afganistanie nigdy nie miała na celu budowania państwa. Nigdy nie chodziło o stworzenie tam demokracji.powiedział niedawno prezydent. O co w takim razie chodziło?

Według Uniwersytetu Browna w trakcie dwóch dekad wojny Pentagon wydał 14 bilionów dolarów, z czego ok. połowa trafiła do zaledwie 5 firm. W tym czasie producenci broni wydali 2,5 miliarda dolarów w celach lobbingowych, zatrudniając ponad 700 lobbystów. Branża śmierci zarabia niewyobrażalne pieniądze na wojnie, która im dłużej trwa, tym większe kwoty mogą być wydawane na jej podtrzymywanie. Do marek, które najwięcej zarobiły na dwóch dekadach konfliktu należą: Boeing – znany producent samolotów, General Dynamics – zajmujący się obronnością i Northrop Grumman – jeden z największych na świecie producentów broni. Są to wszystko spółki amerykańskie.

Błędy w obliczeniach

Do tej pory liczby dotyczące kosztów poniesionych w Afganistanie były zdecydowanie mniejsze niż te, wskazane przez naukowców z Uniwersytetu Browna. Wynika to przede wszystkim z nie uwzględniania w publikowanych wynikach kosztów, uznawanych za dodatkowe. Do tych należą m. in.: wsparcie dla weteranów, opieka medyczna czy utrzymanie jeńców. W konsekwencji dane Departamentu Obrony wskazujące wydatki o wysokości 1 biliona dolarów na same działania zbrojne w Afganistanie, były zaniżone aż o połowę.

Podobna sytuacja dotyczy szacowanej liczby ofiar. Wiemy na pewno, że prawie 2,5 tys. amerykańskich żołnierzy zginęło w Afganistanie. Nie jesteśmy jednak w stanie określić strat, jakie poniosła ludność afgańska. Według raportu Costs of War, tamtejsza policja i milicja straciły łącznie, prawie 65 tys. mundurowych. Do tego należy dodać ponad 42 tys. zmarłych cywili, co jednak wciąż pozostanie zaniżoną wartością.