Kiedy piłka była kobiet, Cola była jeszcze zdrowa

Kiedy piłka była kobiet, Cola była jeszcze zdrowa

Ostatnie wydarzenia ze świata piłki nożnej sprawiają, że inaczej patrzymy na ten sport. Bo jak często Polacy mogą się cieszyć z wygranej reprezentacji? Albo kiedy ostatnio Coca-cola straciła miliardy przez Cristiano, zamiast je na nim zarobić?

Oczywiście nie mówimy o męskiej reprezentacji Polski. Chłopaki zrealizowali znany nam dobrze schemat i dostali 2:1 ze Słowacją. Znowu zaśpiewaliśmy “Nic się nie stało…”, a nagłówki ponownie straszyły “Dramatem biało czerwonych” czy “Mocnymi słowami po meczu”.

Jednak gdy naszą obronę masakrował Róbert Mak, Polki wbijały bramkę za bramką reprezentacji Czech. Achcińska, Zawistowska i Buszewska kolejno zaskoczyły czeską bramkarkę. Wynik 5:0 ustaliła Ewa Pajor, która umieściła piłkę w siatce aż dwa razy. Ten zbieg dwóch sportowych wydarzeń, z których jedno było szczegółowo relacjonowane w mediach, gdy o drugim mało kto słyszał, skłania do refleksji nad absurdami rządzącymi męską piłką nożną.

Resztę artykułu znajdziesz pod postem.

Wartość rynkowa Roberta Lewandowskiego wynosi $85mln, natomiast Ewy Pajor $1mln. Zwycięzcy UEFA Champions League otrzymują €19mln, gdy zwyciężczynie UEFA Women’s Champions League już €250 tys. Ta diametralna różnica w funduszach niewątpliwie znajduje swoje odzwierciedlenie na boisku. Oczywiście męska i kobieca piłka różnią się pod wieloma względami i z pewnością wpływa na nią w jakimś stopniu budowa graczek/y. Jednak te argumenty zdają się przysłaniać faktyczne sedno problemu.

Niewielu z nas zna początki współczesnego futbolu, a jak się okazuje to kobiety w jego początkowej fazie przyciągały na stadiony tłumy. W latach dwudziestych ubiegłego wieku zdarzały się kobiece rozgrywki, oglądane przez ponad 50 tys. widzów. Rozwój kobiecej piłki nożnej został jednak zatrzymany w 1921 roku, kiedy angielskie Football Association uznało, że piłka nożna jest “niestosowna” dla kobiet. Tzw. FA Ban trwał aż 50 lat! Tyle potrzebowali mężczyźni, żeby nauczyć się grać w piłkę.

Tak też rozbudowała się kultura kojarząca piłkę nożną z męską rywalizacją i współzawodnictwem. Powstawały wokół niej kolejne warstwy: od marek sportowych, przez kolejne wydarzenia sportowe, poziomy sponsoringu, aż po piwo reprezentacji. W ten sposób powstali sportowcy tacy jak legendarny Cristiano Ronaldo, którego wartość wynosi po ostatnim transferze $500 mln.

Resztę artykułu znajdziesz pod postem.

To jak szalona jest kultura męskiej piłki nożnej i jak zaawansowany jest stopień gloryfikacji jej głównych aktorów, unaocznia ostatnia konferencja prasowa z udziałem wspomnianego CR7. Zanim Ronaldo mógł odpowiedzieć na pytania dotyczące zbliżającego się meczu z Węgrami, wykonał gest warty ok. 4 miliardy dolarów (!).

Chwycił dwie butelki Coca-coli i przesunął je poza kadr. Następnie uniósł butelkę wody, zachęcając do picia jej zamiast Coli. Według doniesień, akcje koncernu do końca konferencji spadły o 1,6%, co wynosi ok. $4mld.