Grimes, krypto-sztuka i aukcja za miliony

Grimes, krypto-sztuka i aukcja za miliony
Wikipedia Commons: TheArchest na Flickr

Jedna z najbardziej rozpoznawalnych współcześnie artystek postanowiła udostępnić światu 10 cyfrowych prac. Dzieła, wystawione na aukcji w formie kryptowaluty, przyniosły Grimes wielomilionowe zyski. Nie obyło się jednak bez poświęceń.

Claire Boucher, znana światu jako Grimes, wystawiła na aukcji dzieła stworzone we współpracy ze swoim bratem. 10 cyfrowych prac zostało wystawionych w serwisie Nifty Gateway – cyfrowym rynku sztuki, który funkcjonuje w oparciu o kryptowaluty.

Na Nifty dzieła sztuki są udostępniane w formie tzw. Niezamiennych Tokenów (Non Fungible Tokens – NFT). Nie wchodząc tutaj w zawiłości technologii blockchain – tego typu tokenami są grafiki, animacje, filmy, wiersze (choć de facto może być nim każde odróżnialne, niepodzielne aktywo) sprzedawane w przestrzeni publicznej za coraz większe sumy. Jesteśmy obecnie świadkami wybuchowego rozwoju rynku NFT, gdzie treści tak absurdalne jak grafika przedstawiająca Homera Simpsona w postaci żaby, osiągają wartość setek tysięcy dolarów. To bardzo fascynujący, ale złożony temat, który w Hectic na pewno się jeszcze pojawi.

Wróćmy jednak do aukcji Grimes. WarNymph Collection Vol.1 składała się z 10 prac. Część z nich została udostępniona do wielokrotnego pobrania, po stałej cenie $7500 (ok. 28 tys. zł.). Każda, w trakcie 48godzinnej aukcji, sprzedała się w ponad 300 egzemplarzach. Ceny prac wystawionych w formie pojedynczych egzemplarzy sięgały nawet $400 tys. (ok. 1.5 mln zł.). W sumie wartość aukcji wyniosła prawie $6 mln (ok. 22,5 mln zł.).

Resztę artykułu znajdziesz pod postem.

Procent z uzyskanej kwoty ma zostać przekazany na działanie organizacji Carbon180 – NGOsa działającego na rzecz redukcji emisji dwutlenku węgla.

W medialnych komentarzach pojawiły się jednak zarzuty o hipokryzję. Dotyczą one przede wszystkim ekologicznych kosztów transakcji prowadzonych przez serwisy NFT. Według kalkulatora stworzonego przez artystę Memo Aktena, sprzedaż 303 egzemplarzy jednej z prac Grimes, pochłonęła tyle energii, ile przeciętny mieszkaniec UE zużywa w 33 lata.

Trzeba jednak zauważyć, że w skali rynku NFT tego typu wartości są niewielkie. Najlepiej sprzedająca się praca w serwisie Nifty – The Bitcoin Angel – według kalkulatora Aktena, zużyła energię potrzebną na utrzymanie Europejczyka przez prawie 200 lat.