Category is: Techniki makijażowe drag queens

Category is: Techniki makijażowe drag queens
Źródło: Instagram/@thebiancadelrio

Techniki dragowego makijażu są obecnie tak powszechne, że prawdopodobnie przynajmniej raz w życiu korzystał*ś z jednej z nich.

Gastronomicznie brzmiące terminy baking czy cooking nie mają tu nic wspólnego z przyrządzaniem potraw. Odnoszą się za to do wyjątkowo skutecznych technik makijażu, które zyskały rzeszę fanów: od imprezowych bywalców, przez youtuberów, po profesjonalnych makijażystów. Jednak nie wszyscy z nich wiedzą jaka jest ich geneza ani, że zostały zapoczątkowane w świecie drag.

Resztę artykułu znajdziesz pod postem.

W rzeczywistości drag zna te techniki już od dekad. Nie znaczy to jednak, że nie ulegały one przemianom. Do największych reformatorów zaliczyć możemy Raven, drag queen z drugiego sezonu RPDR i pierwszego All Stars. Poza dragiem Raven jest również make-up artist, której makijaż stał się prawdziwym przełomem. Tworzona za pomocą kosmetyków charakterystyczna nowa twarz, do dziś stanowi inspirację nie tylko dla drag performerów. Umiejętności stojącego za Raven Davida są na tyle doceniane, że od dziewiątego sezonu jest osobistym makijażystą RuPaul.

Poniżej znajdziecie zbiór najpopularniejszych technik makijażowych wywodzących się z drag makeup:

  • Wspominany już baking, czy inaczej cooking, korzeniami sięga starożytnego Egiptu, a polega na rozświetleniu wybranych części twarzy, przy użyciu grubej warstwy pudru transparentnego. Dobrze jest pozostawić go na pewien czas na skórze, najlepiej wykonać ten zabieg przed malowaniem oczu, zanim powstanie ryzyko osypania się cieni na podkład na policzkach. Puder ściąga się (razem z resztkami cieni) puchatym pędzlem. Uzyskuje się w ten sposób efekt wtopienia się produktu w twarz, co wygląda spektakularnie, szczególnie w kamerze, niezbyt naturalnie za to na żywo.
  • Contouring, czyli po prostu konturowanie, to nadawanie twarzy określonego kształtu, podczas, można powiedzieć, zabawy światłocieniem (gdzie światłem jest rozświetlacz, cieniem brązer, pojawia się też róż). Wykonuje się go zazwyczaj na mokro, i ten sposób daje najlepsze efekty. Uzyskany efekt również nie wygląda naturalnie, ale estetycznie i także robi wrażenie szczególnie z odległości lub w obiektywie. Konturowanie nie musi ograniczać się wyłącznie do twarzy.
  • Niezwykle popularny kilka sezonów temu cut crease to makijaż oka charakteryzujący się wyraźnym kolorystycznym odcięciem powieki od jej załamania. Można zrobić go na kilka sposobów, a na youtubie znajduje się nieskończona liczba tutoriali i urozmaiceń z użyciem brokatu czy kolorowych eyelinerów. Jego wykonanie, w przeciwieństwie do klasycznego makijażu oczu, zaczyna się od nałożenia cienia w załamanie powieki.
  • Overlining, po polsku obrysowywanie, odnosi się głównie do optycznego powiększania ust bądź nadawania im odmiennego kształtu. Podstawowymi produktami są tu oczywiście konturówka i szminka, ale istotne mogą być także korektor, podkład czy puder. Ważne jest takie wykonanie tego makijażowego elementu, aby zasłonić swój prawdziwy kontur ust, dzięki czemu efekt wygląda naturalnie.

Dziś dragowe techniki makijażu zostały odtajnione i podane do ogólnej wiadomości. Wszyscy możemy z nich skorzystać. Artyści, chętnie się nimi dzieląc, nagrywają tutoriale na youtubie i opowiadają o swoich ulubionych kosmetykach. Często stają się twarzą ulubionych produktów lub tworzą własne marki kosmetyków. Inspirują odbiorców, którzy często pod ich wpływem sami próbują swoich sił w dragu.

Tekst: Marta Drzewiecka