Category is: Kurt Cobain kochał RuPaula

Category is: Kurt Cobain kochał RuPaula
Grafika: Halina Nowocień

Na Zachodzie dragu nie trzeba przedstawiać nikomu, jednak w naszych stronach to nadal dość egzotyczny temat. Warto mu się przyjrzeć bliżej. Chociażby dlatego, że na jego punkcie oszalal nie kto inny tylko Kurt Cobain.

Najsłynniejsza drag queen na świecie, RuPaul, znana jest publiczności w Polsce głównie za sprawą programu RuPaul’s Drag Race. Bycie głównym jurorką i prowadzącą reality show nie jest jednak jedyną działalnością artystki. Rozpoznawalność zdobyła na początku lat 90. house’ową piosenką Supermodel (You Better Work), nawiązującą do Vogue Madonny czy Freedom! ‘90 George’a Michaela, która jest zarówno satyrą, jak i hołdem dla supermodelek z okładek biblii mody. Co ciekawe, nagranie uzyskało niespodziewany rozgłos w dobie fascynacji grungem, a towarzyszący mu teledysk był często puszczany na MTV. Entuzjastycznie odebrany wideoklip został nominowany do MTV Video Music Awards w 1993. 

Na gali rozdania nagród RuPaul została zaczepiona przez członków Nirvany. Kurt Cobain wyznał, że chcieli zobaczyć jej występ w Seattle, jednak zanim dostali się na miejsce, gwiazda wieczoru zdążyła opuścić już scenę. Przy rozmowie obecna była też Courtney Love oraz roczna Frances Bean. Drag queen wzięła nawet córkę muzycznej pary na ręce, ta jednak nie była tym zachwycona i rozpłakała się. Do spotkania obydwu ikon popkultury doszło na tzw. ściance, dzięki czemu niezwykły moment został uwieczniony na fotografiach. 

Wzajemne relacje artystów nie skończyły się na opisanej chwili. Niecały miesiąc później pojawili się razem w jednym z odcinków Saturday Night Life. Niedługo potem zespół wystąpił w świątecznym odcinku RuPaul Show, programu prowadzonego przez drag queen w latach 90. Członkowie Nirvany podczas krótkiego, backstage’owego ujęcia zaśpiewali acapella We Wish You a Merry Christmas i podkreślili swoją sympatię do RuPaula. Dodatkowo Cobain wymieniał Supermodel jako jeden ze swoich ulubionych przebojów 1993 roku. 

Fascynująca znajomość była pełna ciepła, niestety jednak krótka, przerwana samobójczą śmiercią wokalisty Nirvany. RuPaul, pytany o relację z muzykami, zawsze wypowiada się z serdecznością. Do jednego z odcinków RuPaul’s Drag Race, emitowanego w dwudziestą czwartą rocznicę śmierci Kurta, zaprosił Courtney Love. W 2019 roku RuPaul i Michelle Visage gościli w podcaście What’s The Tee Frances Bean i wspominali pamiętne zdjęcia z VMA, a Cobain wyznała, że jako dziecko zajmowały się nią drag opiekunki. 

Gwiazdorska przyjaźń była ważna i cool nie tylko dlatego, że tworzyły ją rozpoznawalni artyści, tworzący zupełnie inną sztukę. Przyjazne słowa w kierunku drag queen i jej twórczych działań, z ust jednych z największych postaci ówczesnego mainstreamu, wpływały na ocieplenie wizerunku nieheteronormatywnej części społeczeństwa. W czasach gdy kultura drag był wyjątkowo kontrowersyjna, tego typu gesty ze strony Nirvany, z pewnością przyczyniły się do normalizowania jej obecności w przestrzeni publicznej. Warto pamiętać, że choć dziś sytuacja osób queer nadal daleka jest od idealnej, z biegiem czasu polepsza się, a otwarcie wyrażana sympatia Nirvany do RuPaula dołożyła cegiełkę do tego stanu.
Tekst: Marta Drzewiecka