Category is: Huggin’ and a kissin’, dancin’ and a lovin’

Category is: Huggin' and a kissin', dancin' and a lovin'
Grafika: Halina Nowocień

Jeden z ostatnich tiktokowych trendów opiera się na tańcu do mashupu Toxic x Love Shack. O ile piosenka Britney jest pokoleniu Z znana od dawna, dzięki internetowej platformie wielu młodych odkryło taneczny przebój lat 80. Tak się składa, że w teledysku do hitu The B-52’s ta wysoka laska z afro to RuPaul, a nagranie było debiutem słynnej drag queen. Przypomnijmy sobie zatem historię dającą początek legendzie.

RuPaul nad swoją sceniczną postacią zaczął pracować już w czasie nastoletnim. Początkowo, jako wokalista założonego przez siebie punkrockowego zespołu, dostosowywał swój styl do klimatów muzyki, którą grali. Z czasem jednak, kiedy okazało się, że trudno jest mu w ten sposób się wybić, przedefiniował pomysł na siebie i postawił na znacznie bardziej kobiecy oraz ułożony wizerunek. Wtedy też zaczął zdobywać rozgłos i dostał angaż w teledysku do Love Shack. Piosenka stała się najbardziej rozpoznawalną w historii zespołu i dziś jest uznawana za jeden z kultowych przebojów lat 80. Towarzyszące jej nagranie, przedstawiające dom pełen bawiących się imprezowiczów, wygrało nagrodę w kategorii Best Group Video na VMAs 1990.

Obie strony wspominają współpracę bardzo ciepło. Młoda drag queen uczyła obecnych na planie ludzi jak prawidłowo tańczyć kroki disco, a dbałość o wizerunkowe szczegóły zapadła w pamięć frontmanowi The B-52’s, Fredowi Schneiderowi. Na tym nie skończyła się ich wspólna droga; RuPaul możemy dostrzec też w wideoklipie do Good Stuff z 1992 roku. Na pierwszym albumie artysty (Supermodel of the World, 1993) znajduje się też piosenka, której współautorem był wokalista nowofalowej grupy Stinky Dinky.

Wiele lat później, w 2017 roku, cała grupa pojawiła się jako jurorzy w jednym z odcinków RPDR. The B-52’s byli też gośćmi jednego z odcinków What’s The Tee, podcastu RuPaula prowadzonego razem z Michelle Visage. Fred Schneider przyznaje, że choć nie oglądał wielu odcinków programu telewizyjnego zaprzyjaźnionej drag queen, uważa się za fana dragu i ma swoje ulubione queens, takie jak Adore Delano,  Alaska Thunderfuck czy Sharon Needles. Razem ze zwyciężczynią piątego sezonu, Jinkx Monsoon nagrał utwór The Bacon Shake.

Charakterystyczne brzmienie The B-52’s zapewniło zespołowi sukces w mainstreamie oraz uznanie zwolenników muzyki alternatywnej. Fani doceniają społeczne zaangażowanie artystów i tworzenie piosenek “sprawiających, że życie staje się łatwiejsze” czy przełamywanie stereotypów płciowych.

 

 

 

Tekst: Marta Drzewiecka