Banksy, ucieczka z więzienia i więcej o krypto-sztuce

Banksy, ucieczka z więzienia i więcej o krypto-sztuce
Kadr z filmu Authentic Banksy Art Burning Ceremony (NFT)

W ostatnim czasie coraz częściej możemy zobaczyć pseudonim legendy sztuki ulicznej. Banksy podzielił się ze światem swoją nową pracą, pokazał jak powstawała, zrobił to z Bobem Rossem, przy okazji zabierając głos w debacie publicznej, a na przestrzeni jednego tygodnia spalono jeszcze inną jego pracę…. Spróbujmy to jakoś poukładać.

Banksy znany jest z wykorzystywania charakterystycznych środków artystycznego wyrazu jako komentarza do problemów współczesnego świata. W zeszłym roku widzieliśmy jak konfrontuje się z takimi tematami jak kryzys migracyjny, ruch Black Lives Matter czy pandemia koronawirusa. Jednak tym razem jego sztuka wstawia się za zdecydowanie mniejszym projektem.

Mural autorstwa Banksy’ego, zatytułowany Create Escape pojawił się na murze opuszczonego więzienia w angielskim Reading. Przedstawia więźnia uciekającego, zwieszając się na papierze z maszyny do pisania. To całkiem bezpośredni komentarz do toczącej się obecnie debaty na temat przyszłości budynku, na którym powstała praca.

Byłe więzienie znane jest jako miejsce przetrzymywania znanego poety i dramaturga Oscara Wilde’a (którego najpewniej ukazuje praca Banksy’ego). Artysta został skazany pod koniec XIXw. na 2 lata pozbawienia wolności za dopuszczenie się rażącej nieprzyzwoitości z osobą tej samej płci. Ze względu na niezwykłą historię tego miejsca, aktywiści apelują o przekształcenie budynku w centrum kulturowe. Według obecnego planu, ma on zostać zaadaptowany na przestrzeń mieszkalną.

Banksy podzielił się ze światem procesem powstawania swojego dzieła. Choć to nie pierwszy raz jak widzimy nagranie artysty w akcji, tym razem nie działał sam. Narracja w filmie jest bowiem prowadzona przez legendę internetu – Boba Rossa.

Resztę artykułu znajdziesz pod postem.

Choć pozornie sprawa więzienia w niedużym, angielskim mieście, może wydawać się błaha, szczególnie w porównaniu do wcześniej podejmowanych przez Banksy’ego tematów, dzięki jego pracy, kwestia stworzenia w tym miejscu centrum kultury, urasta do rangi problemu globalnego. Staje się komentarzem na temat społecznego podejścia do sztuki i rozwoju kultury. Podkreślają to słowa wypowiadane przez Rossa pod koniec filmu – Malowanie według mnie reprezentuje wolność. Mogę stworzyć świat, którego chciałbym być częścią.

Sprawa w ciekawy sposób koresponduje z zupełnie innym wydarzeniem w świecie sztuki, jednak bezpośrednio związanym z twórczością Bansky’ego.

Jedna z prac artysty została niedawno spalona przez firmę zajmującą się technologią blockchain.

Injective Protocol kupiło grafikę Banksy’ego, zatytułowaną Morons, przedstawiającą aukcję obrazu, na którym widnieje napis Nie wierze, że jesteście tak durni, żeby kupować to gówno. Po czym spalili ją w parku. Jednak uprzednio utrwalili ją w postaci Niewymiennego Tokenu (Non-Fungible Token). Tym samym zachowali tylko cyfrową wersję dzieła.

Resztę artykułu znajdziesz pod filmem.

Według pomysłodawców, celem projektu było stworzenie pomostu między światem sztuki a rynkiem NFT.

O rynku NFT pisaliśmy dla was ostatnio w kontekście aukcji przeprowadzonej przez Grimes.

To nie pierwszy raz gdy dzieło artysty uległo zniszczeniu. Wszyscy pamiętamy jak w 2018 roku Banksy przepuścił Dziewczynkę z balonikiem przez niszczarkę. Tak jak wówczas po “zniszczeniu” cena pracy podwoiła się, tak tym razem możemy mówić o prawie czterokrotnych zyskach.

Zakupiona za $95 tys. praca, została sprzedana w formie NFT za ok. $380 tys.