Apple Car – jak będzie wyglądała nowa rewolucja Doliny Krzemowej?

Apple Car - jak będzie wyglądała nowa rewolucja Doliny Krzemowej?
Źródło: vanarama.com

Jak wyglądał świat przed ogłoszeniem iPhone’a?

Legendarna firma technologiczna dokonała już kilku rewolucji. Od Machintosha, który stanowił przełom w dziedzinie komputerów osobistych, przez iTunes – kamień węgielny dzisiejszego rynku serwisów streamingowych, aż po iPhone’a, który przez wielu uznawany jest za przełom w podejściu do technologii. Jednak, choć Apple zmusił konkurencję do ślepego podążania za “bezguzikową” estetyką, firma od jakiegoś czasu nie może pochwalić się technologiczną zmianą kursu historii.

“Projekt Tytan”

Ostatnią rewolucją Appla był zapewne iPad, który w 2010 roku zwrócił kierunek rozwoju technologii użytkowej w stronę tabletów. Mogłoby się zdawać, że od tamtej pory firma zajmuje się raczej udoskonalaniem swoich flagowych produktów. Za kulisami legendarna marka rozwijała jednak zupełnie nowy projekt.

Od 2014 roku Apple opracowuje (nazwany z charakterystycznym dla marki patosem) “Projekt Tytan”. Na przestrzeni ostatnich siedmiu lat docierały do nas jedynie pogłoski odnośnie owianego tajemnicą konceptu. Jedno było jednak pewne – Apple chce zbudować samochód. Projekt przeżył serię trudności – od barier technologicznych, przez zmianę dowodzenia, po ogłoszone w 2016 zaniechanie rozwoju koncepcji. Apple Car wydaje się jednak stać już za rogiem.

Czego powinniśmy się spodziewać? Odważne decyzje zawsze opłacały się legendarnej marce, stąd mamy nadzieję na prawdziwie rewolucyjne rozwiązania, szczególnie na poziomie estetycznym pojazdu. Poczynane przez Teslę marne próby nakreślenia nowej estetyki samochodów, zdają się nie prowadzić do żadnej poważnej zmiany. Jednak Apple, ze swoim kultowym statusem, ma szanse nadać nowy kształt technologii transportu.

Jak będzie wyglądał iCar?

Najnowszy i póki co najgłośniejszy projekt koncepcyjny samochodu firmowanego przez Apple’a, został zaprezentowany przez firmę Vanarama.

Specjaliści z firmy Vanarama stworzyli ten koncepcyjny projekt na podstawie rozwiązań patentowych Apple’a oraz bazując na estetyce istniejących już produktów technologicznej firmy.

Kolorystyka projektu wyraźnie nawiązuje do barw wykorzystywanych przez Apple’a od czasu wydania w 2010 iPhone’a 4. Inspiracją dla kształtu klamek stały się przyciski boczne iPhone’a. Przedni grill swój kształt odziedziczył po ochronie wentylacji Maca Pro.

Do opatentowanych już przez Apple’a elementów należy szklana budowa, bez wsprników oraz w pełni dotykowa tablica rozdzielcza. We wnętrzu widać również odwracane fotele, które wyraźnie wskazują, że samochód Apple’a będzie konkurował z Teslą na rynku samoprowadzących się pojazdów. Koncepcyjne projekty Tesli (w tym Tesla Cybertruck) są również widoczną inspiracją dla projektantów marki Vanarama.

Na stronie projektu wizualnego możecie znaleźć model 3D pojazdu i obejrzeć jego wnętrze z perspektywy pierwszej osoby.

To dobry czas na rewolucję

Apple ewidentnie chce dołączyć do imprezy organizowanej przez Teslę. To oni nadają obecnie ton w dziedzinie samoprowadzących, futurystycznych, w pełni elektrycznych samochodów przyszłości. Pytanie jak długo?

Już teraz każda firma samochodowa na świecie ogłosiła swoje projekty dotyczące samochodów elektrycznych. Nie dzieje się to bez powodu. Jednym z najgłośniejszych zobowiązań ogłoszonych w trakcie COP26 było zaniechanie produkcji samochodów z silnikiem spalinowym, do 2040 roku. Deklaracja ogłoszona przez 24 kraje, we współpracy z czołowymi producentami samochodów, jest jednoznacznym sygnałem, że nadszedł czas samochodów elektrycznych.

Marki takie jak Ford, Volvo czy Mercedes-Benz zobowiązały się wstrzymać produkcję samochodów spalinowych (w tym diesela) do 2035 na największych rynkach.

Jeżeli Apple poważnie myśli o pozycji lidera na zupełnie nowym dla marki rynku, to jest najlepszy czas na pokazanie swoich kart. Według agencji Reutersa, na rewolucyjny samochód przyjdzie nam jednak poczekać przynajmniej do 2024 roku.